Działalność rodzinnej firmy Drewno Pilarscy S.C. swoje korzenie ma w historii Wytwórni Oklein Drzewnych Andrzeja Pilarskiego, czyli seniora rodziny. Na chwilę przenieśmy się zatem ponad 30 lat wstecz…

Mamy przed sobą młodego, zawziętego chłopaka z rodziny rolników, nauczonego samodyscypliny. To człowiek ze smykałką do handlu, nieustannie uczący się oraz otwarty na zmiany. Mężczyzna odważny, niebojący się ryzyka oraz porażek, wychowany w kulcie ciężkiej pracy, która przynosi korzyści.

Andrzeja Pilarskiego cechował duch walki oraz otwartość zawodowa w różnych branżach. Poświęcił się jednak produkcji oklein naturalnych. Po nabraniu doświadczenia w tej dziedzinie postanowił otworzyć własną firmę w Łagodzinie pod Gorzowem Wielkopolskim. Dzięki własnym pomysłom, na samym początku wspólnie z mechanikiem wyremontowali starą skrawarkę do oklein oraz kotły parzelne i niezbędne do produkcji maszyny. W taki sposób 1 grudnia 1992 roku rozpoczęła się historia Wytwórni Oklein Drzewnych Andrzej Pilarski.

Wytwórnia Oklein Drzewnych logo

Po pierwszym roku działalności firmy, Andrzej Pilarski zdecydował się dzierżawiony obiekt zakupić. Z czasem dokupione zostały kolejne działki, przedsiębiorca wybudował też obok dom, a następnie rozbudował hale. Firma początkowo zatrudniała cztery osoby, a jedna z nich do dziś pracuje w zakładzie.

Lata 1994-2000 zapisały się w historii firmy jako okres największego rozwoju. W parze z nim szły inwestycje w profesjonalny sprzęt, między innymi dużą maszynę do płaskiego skrawania okleiny, która napędziła dużą większą wydajność zakładu. Powstały też suszarnie przelotowe. W 2004 roku firma zatrudniała już 60 osób i pracowała w systemie dwuzmianowym, posiadając bardzo dużą perspektywę rozwojową.

W 2005 roku, czyli szczytowym okresie działalności, w firmie było zatrudnionych 91 osób, pracujących na trzy zmiany. Produkowaliśmy okleiny naturalne i formatki, tworząc pod bardzo duże sieci, takie jak IKEA i fabryki mebli bardzo znanych marek.

W lutym 2010 roku firma rozszerzyła swoją działalność, kupując działający i prosperujący, duży tartak w Sulęcinie na powierzchni 6,5 hektara. Tak utworzyła się nowa karta historii zakładu. Od tego momentu posiadaliśmy siedzibę produkcyjną w Łagodzinie przy Dobrej 1 i zakład produkcyjny/tartak w Sulęcinie.

Zakład w Sulęcinie, ze względu na swoją dużą powierzchnię, wciąż posiada ogromne możliwości szerokiej perspektywy rozwoju. Dlatego też w 2018 roku podjęta została decyzja o zamknięciu filii w Łagodzinie. Wszystkie siły i środki zostały skoncentrowane na siedzibie w Sulęcinie. Było to korzystne również z punktu widzenia logistycznego.

Jak już wspomnieliśmy, Drewno Pilarscy S.C. to biznes rodzinny. W cieniu zaradnego i przedsiębiorczego taty, wiedzę na temat drewna oraz procesu technologicznego jego obróbki od nastoletnich lat poszerzały dzieci – Sebastian i Patrycja.

Sebastian dołączył do ojca około roku 2016. Zakład w Sulęcinie systematycznie rósł w siłę i poszerzał portfolio swoich produktów. Nacisk położony był na optymalizację tartaczną, dzięki dołączeniu linii przetarcia i sortowni. Po kilku latach pojawił się dział drewna klejonego sosnowego. Firma zaczęła specjalizować się w przecieraniu tarcicy sosnowej i przerabianiu jej na kantówkę okienną klejoną w systemie premium. W pewnym okresie zajmowała się również obróbką drewna dębowego.

Następnie hala przetarcia tarcicy przeszła metamorfozę i pojawiła się tam sortownia drewna pod kątem deski podłogowej. Od 2011 roku zakład zaczął suszyć drewno. Profil działalności firmy i oferowanych produktów wciąż się poszerzał, wystarczy wymienić tu frezowanie drewna, sprzedaż drewna kominkowego czy więźb dachowych. Prawdziwą specjalizacją zakładu stało się jednak suszenie drewna pod kątem stolarskim.

Zapał Sebastiana i Patrycji pozwolił na jeszcze większy rozwój rodzinnego biznesu. Od blisko pięciu lat trwa rozbudowa powierzchni suszarniczych, parków maszynowych i technologicznych. Nieustannie rozwija się zaplecze do strugania i klejenia drewna. Firma korzysta wyłącznie z atestowanych produktów, posiada nowoczesne linie przetarcia, potężny skład tarcic suchych i stolarskich o przystosowanym wariancie magazynowania. Cały czas rozbudowywana jest technologia pod kątem obrabiania kłody przed wejściem na tartak, w planach jest również rozbudowa zakresu manipulacji drewnem okrągłym.

Wytwórnia Oklein Drzewnych Andrzej Pilarski obecnie zatrudnia 48 osób. Firma posiada certyfikaty jakościowe FSC 100%, a drewno szlachetne pozyskuje z rodzimych i zagranicznych terenów leśnych.

Marka Andrzeja Pilarskiego jest silna i coraz lepiej znana. Powstała w 2022 roku spółka cywilna ojca, syna i córki Drewno Pilarscy S.C. ma na celu promocję i stworzenie nowego segmentu marketingowego pod potrzeby sprzedażowe Wytwórni Oklein Drzewnych, posiadającej 30-letnią tradycję i uznanie w całym kraju. Trzon i motor napędowy przedsiębiorstwa stanowi rodzina, będąca z pracą za pan brat. Wstajemy wcześnie rano i od samego początku dnia oddajemy się firmie – mamy nadzór produkcyjny nad wszystkimi procesami w zakładzie, świadczymy wysoką jakość usług, a każdego klienta traktujemy indywidualnie. Takie podejście gwarantuje zadowolenie klienta i możliwość zakupu produktów o najlepszych właściwościach. Serdecznie zachęcamy do kontaktu!